1. pl

  1. en
  1. en
  1. pl

Postaramy się w kilku odcinkach przekazać podstawy siedzenia dla foteli obrotowych i nie tylko.
Odcinek 1
Zacznijmy od tego, że rozwój współczesnej cywilizacji nie daje nam wyboru. Coraz więcej siedzimy!!! I wcale nie musi mieć dla nas złych konsekwencji zdrowotnych jeżeli spełnimy pewne minimalne wymagania w naszym życiu. I tu nie ma co wspominać o ruchu w naszym życiu bo to powinno być dla nas oczywiste.
Natomiast jeżeli już zostaniemy przysłowiowo "przywiązani" do naszego biurka w pracy i nie ma to znaczenia ile będziemy pracowali przy tym biurku powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na czy będziemy siedzieli. Jak przeanalizujemy nasz dzień to może się okazać, że przy biurku spędzimy nawet 8-12 godzin. To bardzo dużo jak na cały nasz aktywny dzień.
Pamiętajmy również, że nieraz siedzimy na naprawdę dobrym fotelu a nie umiemy albo nie chce nam się go odpowiednio wyregulować do naszego stylu pracy i do budowy naszego ciała.
Zacznijmy od naprawdę podstawowych regulacji bez których fotel nie istnieje.
Fotel musi posiadać regulację wysokości siedziska. Regulacja ta pozwala na dopasowanie wysokości siedzenia do naszego biurka. Biurka nieregulowane na wysokość mają wymiar do blatu około 740mm. I to głównie dopasowujemy się do biurka przy którym siedzimy. Wysokość siedziska w fotelu obrotowym jest definiowane przez normę europejską PN-EN 1335-1 i wynosi od 420-510mm mierzone oczywiście wg normy PN-EN 1335-3 pod obciążeniem w określonym miejscu siedziska. Tak jak widać amortyzator gazowy który realizuje funkcję regulacji wysokości siedziska powinien mieć zakres minimum 90mm a optymalnie 100mm.
Funkcję regulacji obsługuję się zazwyczaj dźwignią pod siedziskiem siedząc z prawej strony. 

Twój e-mail:
Pytania do poradnika:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Odcinek 2
Drugi bardzo ważny parametr regulacji siedzenia fotela biurowego to funkcja regulacji siły odchylenia oparcia i siedziska realizowana przez mechanizm synchroniczny. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie mechanizmu synchro. Na rynku występuje bardzo dużo foteli z regulacją tylko odchylenia oparcia razem z siedziskiem o ten sam kąt - nazywany potocznie kołyską. 

Tu należy wyjaśnić zasadniczą różnicę pomiędzy mechanizmem synchro a mechanizmem zwykłym.

Na przykładzie fotela ARC opiszemy budowę mechanizmu synchro.

Realizacja funkcji synchro mechanizmu odbywa się przez odchylenie (po odblokowaniu dźwigni) oparcia o kąt 26 stopni a siedzisko o 13 stopni. Czyli widzimy synchronizację obu ustawień ale nie o tą samą wartość. Gdyby siedzisko odchyliło się o ten sam kąt co oparcia tak jak jest to realizowane w najtańszych rozwiązaniach w najlepszym przypadku poczujemy mocny ucisk na podudzie a w najgorszym nasze nogi uniosą się ponad podłoże. 

Najważniejsza funkcja mechanizmu synchro to rozłożenie naszego ciężaru ciała wzdłuż całego ciała. Siedząc w pozycji do pracy nasz kręgosłup jest obciążony pionową siłą górnej części naszego ciała. Co powoduje duży ucisk na dolne partie kręgosłupa. Odchylając się rozkładamy ciężar do pozycji pół leżącej. 

Funkcję regulacji odchylenia oparcia obsługuję się zazwyczaj uruchamiając dźwignie pod siedziskiem siedząc z lewej strony. Dźwignia ma dwie pozycje zablokuj - odblokuj. Funkcja zablokuj ma możliwość blokady położenia oparcia w 4 pozycjach.

Pozostaje jeszcze bardzo ważna funkcja a mianowicie regulacja siły odchylenia oparcia. Realizowanie może odbywać się przez ruch pokrętła pod siedziskiem (tańsze mechanizmy), kręcenie korbki zazwyczaj z prawej strony pod siedziskiem jak również poprzez szybką regulację siły pokrętłem zapadkowym. Ustawienie odpowiedniej siły odchylenia oparcia dostosowujemy do swojej wagi ciała. Ustawiając ją najlepiej tak aby z pozycji odchylonej do pionu podnieść się używając mięśni swoich a nie sprężyny mechanizmu.

GUIDE


Odcinek 3
No i dotarliśmy do ważnej regulacji głębokości siedziska.

Realizowana jest najczęściej przez naciśnięcie przycisku pod siedziskiem (przykład fotela ARC) jeżeli mamy zamontowany panel pod siedziskiem lub jeżeli go nie ma to najczęściej dźwignia w mechanizmu odblokowuje zębatkę i pozwala na ruch siedziska przód - tył.

Zmieniając użyteczną głębokość siedziska możemy zagwarantować odpowiednie parametry siedzenia dla osób o różnym wzroście oraz długości nóg głównie w jej górnej części.Odpowiednio wyregulowana głębokość siedziska pozwala utrzymać właściwe oparcie pleców równomiernie rozkładając ciężar na siedzisku.

Zmiana głębokości siedziska bardzo szybko i wyraźnie wpływa na komfort siedzenia. 

Wg normy PN-EN 1335-1 fotel powinien spełniać zakres głębokości siedziska b = 400 - 420 mm z otwartą regulację w obie strony. Czyli musimy spełnić ten zakres ale może on być większy zarówno w górę jak i w dół.

Brak tej funkcji w fotelu znacznie obniża komfort siedzenia i przyczynia się do bardzo odczuwalnych dolegliwości podczas siedzenia.

 

 

Odcinek 4
Regulowane podparcie części lędźwiowej oparcia.

Podparcie lędźwiowe to zazwyczaj element dodatkowy zamontowany w oparciu. Wyprofilowany w ten sposób aby wypychał nam część lędźwiową kręgosłupa podczas siedzenia (przykład fotela ARC). Ponieważ budowa ciała każdego z nas różni się, konieczne jest podparcie lędźwiowe które jest regulowane niezależnie od regulacji oparcia góra-dół. Prawidłowa regulacja wysokości części lędźwiowej jest bardzo ważna w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu podparcia.

Norma bardzo wyraźnie określa zakres regulacji oraz jego wysokość od płaszczyzny siedziska. 

I tak wg normy PN-EN 1335-1 wysokość punktu podparcia pleców "S" powyżej płaszczyzny siedziska wynosi od 170-220 mm przy zalecanym zakresie regulacji 50mm.

 

 

 

Odcinek 5
Regulacja wysokości oparcia.

Regulacja wysokości oparcia nie jest konieczną opcją fotela, aczkolwiek przy braku regulacji podparcia lędźwiowego może być bardzo ważna dla ważnych parametrów siedzenia. Regulacja ta może pomóc nam dopasować profil oparcia do naszych pleców. Tym bardziej, że oparcie przeważnie zawsze jest wyprofilowane w części lędźwiowej.  Opisana regulacja jest zastosowana w fotelu FLYL.

Norma nie określa zakresu oraz regulacji samego oparcia.

 

 

 

Odcinek 6
Regulacje podłokietników

Jak sama nazwa wskazuje podłokietniki służą nam jako podparcie naszych rąk, oraz wygodne ich ułożenie w zależności od pozycji siedzącego oraz funkcji które realizuje.

Regulacje podłokietników dzielą się na kilka głównych funkcji które muszą realizować. Wymiary definiuje norma PN-EN 1335-1.

Regulacja wysokości podłokietników mierzona od siedziska powinna wynosić wg normy 200 - 250 mm i oczywiście może być większa ale powinna mieścić się w tym właśnie zakresie.

Kolejnym parametrem jest szerokość pomiędzy podłokietnikami (tzw. prześwit). Może być ona stała lub regulowana.

Regulowana szerokość pomiędzy podłokietnikami (tzw. prześwit) powiem zawierać między 460 - 510 mm.

Kolejne wymiary to wartości stałe samych nakładek podłokietników lub ich regulacje.

I tak nakładka podłokietnika czyli część która bezpośrednio przylega do naszych rąk powinna mieć minimalną szerokość 40 mm a długość 200 mm.

Nakładki mogą być dodatkowo regulowane poprzez: regulację przesuwu wzdłuż tzw. slide, rotację na boki samej nakładki. 

 

 

 

Products

History

Gallery

Shop

Contakt

Catalog

Price list

Projects

Fabrics

Certificates

Privacy policy

Terms of warranty

Gran Sp. z o.o.

ul. Brzechwy 43, 63-100 Śrem

NIP 7851804995

KRS 0000722690

REGON 369671151

Guide

Drawings

Instructions